نماینده رسمی اکانتینگ آنتامیدیا در ایران

آیا میتوان به جای یک اکانتینگ حرفه ای از یک روتر یا فایروال سخت افزاری استفاده کرد؟

یکی از تصورات رایج در مورد سیستم های سخت افزاری مسیر یاب (Router Appliances) همچون برند هایی نظیر Mikrotik، Cisco،…این است که میتوان با این تجهیزات امکانات یک سامانه اکانتینگ اینترنت را در اختیار داشت. در صورتیکه این تصور کاملاً​ نادرست می باشد. در واقع میتوان گفت که این تجهیزات صرفاً​ Router OS  هایی هستند که به عنوان Radius Client در شبکه حضور دارند و دارای ضعف های بزرگی می باشند که نمی توان بصورت یک سیستم اکانتینگ قابل اعتماد از آنها استفاده نمود.

همچنین این سامانه های سخت افزاری بیشتر در جهت انجام عملیات Routing در شبکه استفاده می شوند و این موارد جزو قابلیت های فرعی آنها می باشد. در ذیل به مقایسه امکانات و مزایای استفاده از یک سیستم اکانتینگ حرفه ای نظیر آنتامدیا Hotspot Accounting در برابر یک دستگاه Router OS اشاره شده است:

{jb_redbox}قابلیت های آنتامدیا در مدیریت مصرف اینترنت:{/jb_redbox}
 1. User Based بوده و این قابلیت را در اختیار میگذارد که کاربران به نام در سیستم تعریف و مدیریت شوند.
 2. این کار میتواند بصورت کاملاً اتوماتیک و در بازه های زمانی مختلف انجام پذیرد.
 3. قابلیت گزارش گیری از وضعیت های مختلف Shaping وجود دارد.
 4. شما بواسطه این سیستم میتوانید تعدادی مدیری سیستم با سطوح دسترسی های مختلف تعیین نمایید. هر یک دارای سطوح دسترسی مختص خود بوده.
 5. شما میتوانید از تمامی امور انجام شده گزارش تهیه کنید.
 6. کلمات عبور در سیستم بصورت کاملاً Secure می باشند.
 7. شما براحتی میتوانید قوانین و محدودیت های مختلف و شناور ایجاد و به تمامی کاربران، کلاس ها و دامین های تعریف شده در سیستم اختصاص دهید.
 8. در این سیستم احتیاجی به اختصاص IP های استاتیک به کاربران نیست. در نتیجه در شبکه هایی که محدودیت IP دارند، شما میتوانید کاربران را در سیستم با نام کاربری شناسایی و در تعداد IP صرفه جویی نمایید.
 9. اضافه کردن Rule ها بصورت کاملا ً اتوماتیک
 10. بسیار گسترده بوده و بر اساس معیارهای مختلفی نظیر کاربران، زمان بازدید، نوع وب سایتها، بیشترین مصرف کننده، بیشتر زمان آنلاین بودن، فایل های دانلود و آپلود شده،
 11. در شبکه هایی با تعداد کاربران و پهنای باند زیاد، نیازی به هزینه کردن برای تهیه دستگاه های گران قیمت وجود ندارد.
 12. در این سیستم شما میتوانید تعداد زیادی محل دسترسی (Access Server) داشته باشید و تمامی آنها را بصورت کاملاً مرکزی مدیریت نمایید.
{jb_redbox}ضعف های استفاده از روتر ها برای اکانتیگ اینترنت{/jb_redbox}
 1. فقط بر اساس IP بوده و کاربران قابلیت شناسایی دقیق توسط اسم کاربری را ندارند.
 2. این کار باید برای هر تعداد IP بصورت دستی انجام پذیرد که در صورت زیاد بودن تعداد آنها تقریباً​ ناممکن می باشد.
 3. شما قادر نخواهید بود هیچ گزارشی از وضعیت Shaping داشته باشید.
 4. در این سیستم ها تنها یک کاربر اصلی وجود دارد که به تمامی اطلاعات دسترسی داشته و میتواند بدون محدودیت تغییراتی در سیستم اعمال نماید.
 5. قابلیت گزارش گیری از عملکرد کاربر اصلی دستگاه (Admin) وجود نخواهد داشت.
 6. کلمات عبور در این دستگاه ها Unsecure می باشد.
 7. قوانین و محدودیت هایی که در این دستگاه ها اعمال میشوند بصورت کاملاً ابتدایی بوده و می بایست دستی و تک تک اضافه گردند.
 8. در جهت کنترل کاربران، مدیر سیستم موظف است به تک تک کاربران یک IP استاتیک بدهد.
 9. اضافه کردن Rule های محدود و بصورت دستی
 10. به جز چند URL محدود، گزارش گیری خاصی در این سخت افزار ها وجود ندارد.
 11. در شبکه های بزرگ با پهنای باند بسیار بالا می بایست دستگاه هایی تهیه شوند که توانایی مدیریت این تعداد کاربر و پهنای باند را داشته باشند. این دستگاه ها عموما ً هزینه هایی به مراتب بیشتر از یک سیستم اکانتینگ حرفه ای و مستقل دارند.
 12. مدیریت بصورت مرکزی نبوده و هر دستگاه تنها کاربران متصل به خود را کنترل میکند. درصورتیکه تعداد زیادی Access Server در سیستم وجود داشته باشد، مدیریت کاربران بصورت کاملاً جداگانه صورت میگیرید.